top of page

GWENT BÉTATESZT

  • Writer: Wooooolfy
    Wooooolfy
  • Apr 1, 2017
  • 3 min read

Kilépve a Witcher árnyékából

 

Legnagyobb sajnálatomra a mai napig nem sikerült rámoccannom a Witcher 3-ra (ha már itt tartunk, a sorozat egyetlen részére sem), pedig már nagyon sokan fényezték, gondolom joggal. Többek között szóba jött a GWENT című metajáték, amit a Witcher 3 egyéb szereplőivel játszik Ríviai Geralt, amikor épp uborkaszezon van a szörnyvadászat egyébként rendkívül kompetitív piacán.


Gondoltam, ha egy harcedzett vén róka, mint Geralt jól szórakozik a játékkal, akkor én is kipróbálnám már. És ekkor pottyant az ölembe a hír, hogy a CD Projekt Red nyilvános Playstation 4 bétatesztet hirdetett épp ezen a hétvégén. Tegnap este 19:00-kor letöltöttem hát a Store-ból az (természetesen) ingyenes GWENT: The Witcher Card Game - Technical Beta fájlt, és bele is vetettem magam a virtuális kártyázásba.


Az oktatórész meglepően informativ, rendkívül gyorsan kitanultam a játék minden csínját. Vagy hát azokat a csínokat, amiket feltétlenül szükséges ismerni ahhoz, hogy aztán barátságos mérkőzések során kipofoztassam magamból a jóérzést. A játék egyszerű alapokon nyugszik, és elsőre imádtam, hogy nem egy újabb Magic: The Gathering vagy Hearthstone alapokon nyugvó játékot kapunk, a GWENT mechanikája teljes mértékben különbözik a megszokott gyújtögetős formulától.


A játéktér nyilván kettő egyenlő részre oszlik, alul természetesen a játékos, felül pedig az ellenfél (aki szintén játékos egyébként) térfele található. Ez játékosonként további három sávra oszlik, amelyek fentről lefelé a kijátszott Melee (közelharci), Ranged (távolsági) és a Siege (ostrom) egységeknek adnak otthont. Legalul a kezünkben lévő kártyák találhatóak szépen libasorban.





Jobb oldalon láthatjuk azon kártya részleteit, amelyen éppen a kurzor pihen (akár az ellenfél kártyáit is megnézhetjük, ez nyilván nem is annyira ergya stratégia). Alatta és felette a két játékos pakliját és temetőjét jelképező ikonok és adatok találhatók. A bal oldal már érdekesebb, a két zászló a játékosok pontjait mutatja (a sárga számmal jelölt vezet), köztük az adott körét róvó játékost jelző érme található.


De az igazi varázslat a tényleges játékmenetben rejlik. Az a játékos nyer, akinek több pontja van. (Úristen! De eredeti! Az évszázad csavarja!) A pontokat a kijátszott egységek erejének (Strength) összege adja. Egy játszma három körből áll, amelyből kettőt kell vinnie annak, aki diadalmasan szeretné befejezni a játékot (ezt minden nyertes kör után egy fél korona jelképezi). Fontos, hogy döntetlen esetén minkét fél kap egy-egy pontot. Saját körünket bármikor feladhatjuk, amennyiben úgy érezzük, hogy behozhatatlan előnyre tettünk szert, vagy ha bukta az egész. Ebben az esetben nem játszhatunk ki a körben több lapot, ám a fel nem használt kártyákat átvihetjük a következő körre.


A játék elején kiválaszthatunk három lapot, amit kicserélhetünk egy-egy véletlenszerűen választott kártyára, ez a GWENT-ben sokkal fontosabb lépés, mint máshol. Ugyanis a probléma az, hogy itt nem kapunk minden körben ingyen kártyát. A játék elején felhúzzuk, amit felhúzúnk (ami 10 kártya, plusz egy darab Leader (vezér) kártya), legközelebb a második kör elején kapunk 2 (azaz kettő) kártyát, majd a harmadik kör elején, ha van, kapunk még egyet. Ez alapból 15 lap, amelynél nem kapunk egy darabbal sem többet, hacsak nem valamilyen kártya által kifejtett hatás útján nem.





A fentiek tükrében mondanom sem kell, hogy a pakliépítés a játékban fontosabb, mint nem. Ugyanis egy versenyképes pakli minimum 25, maximum 40 kártyából áll. Ha ebből 15 lapot húzunk fel a vezérrel együtt, és mind a három cserelehetőséggel élünk, akkor akárhogy is számolom, legfeljebb 18 lapot látunk egyáltalán a szemünkkel az egész játék során. Persze vannak lapok, amelyekkel lehívhatunk specifikus kártyákat adott kritériumok alapján, de arra már érdemes egy konkrét stratégiát - és paklit - felépíteni. Szerencsére a pakliépítő képernyő nagyon könnyen átlátható, mindenféle szűrővel segíti a munkánkat és azonnal lehet tudni, ha az elképzelt pakli nem felel meg valamilyen előírásnak.





Érdemes tudni, hogy az öt frakción belül három kártyaosztályt kínál a játék, ezek a bronz, az ezüst és az arany. Osztályonként egyre kevesebbet helyezhetünk el a pakliban, viszont minél nemesebb fémből van egy lap, annál kevesebb hatás érheti (például az arany kártyákra sem az időjárási hatások, sem más hatás nem érvényes, így mindenképpen érdemes kimeríteni a keretet).


Az a helyzet, hogy én nagyon jól szórakoztam eddig a játékkal, pedig még van másfél nap a bétatesztből, azt hiszem, hogy ki is fogom használni. A tutorial nagyon jól működik, ha elsőre megértettük az olvasottakat, nagyjából 15 perc múlva már élő játékossal mérhetjük össze nem létező harci tudásunkat, persze az oktató részt később is újrajátszhatjuk. A játszmák rendkívül változatosak, már eddig is nem egyszer előfordult, hogy a második kör utolsó kijátszott kártyája fordította meg a meccset (természetesen pont ellenem fordította).





Mindenképpen ajánlom, hogy aki tudja, az próbálja ki a játékot, a béta hétfőn reggel 8:00-kor ér véget, addig elég sok meccset ki lehet szorítani szerintem. A teljes játék megjelenéséről a CD Projekt Red azt nyilatkozza, hogy akkor adják ki, ha úgy érzik, kész van. Ezt mondjuk nem konkretizálták éppen túl, de addig is lehet jelentkezni a folyamatos zárt bétatesztre Xbox One és PC plattformokon a játék hivatalos weboldalán.

   Továbbiak   

bottom of page